Karate

Federaţii internaţionale (alfabetic) şi federaţia română afiliată

ITKF – International Traditional Karate Federation (Hiroshi SHIRAI 10 Dan, Italia; Richard JORGENSEN, Canada)  http://www.itkf.org/ 

JKA – Japan Karate Association (Masaaki UEKI 8 Dan; Masahiko TANAKA 8 Dan, Japonia) http://www.jka.or.jp/english/e_index.html

JKS – Japan Karate Shoto Renmei (Federation) (Masao KAGAWA 8 Dan, Japonia) http://www.jks.jp/16_english_top.html

SKIF – Shotokan Karate-do International Federation (Hirokazu KANAZAWA 10 Dan, Japonia) http://www.skifworld.com/   

WKC – World Karate Confederation (Ronald WATT, OBE, Scotland)  http://wkc-org.net/ ; WUKF – World Union of Karate-Do Federations (Liviu CRIŞAN 6 Dan, Romania)  http://www.wukf-karate.org/ 

WKF – World Karate Federation (Antonio ESPINÓS, Spania)  http://www.wkf.net/ 

    • FRK – Federaţia Română de Karate (Octavian Amzulescu 2 Dan, Bucureşti)  http://frkarate.ro/

WSKF – World Shotokan Karate-do Federation (Takeaki  KAMIYANAGI 9 Dan, Hitoshi KASUYA 8 Dan, Japonia)  http://www.world-shotokan.com/ 

    • WSKF Romania – comisie naţională FRK – (?)

WSKU – World Shotokan Karate Union (Ercüment Taşdemir 6 Dan, Turcia) http://www.wsku.net/

 

LIGA CLUBURILOR DE KARATE-DO SHOTOKAN-FUDOKAN (LCKSF) – partener oficial WSKU Romania

Cluburi membre (în ordinea alfabetică a judeţelor):

  1. Dacia Mioveni (Argeş) – Sebastian ENE 4 Dan (http://www.csdaciamioveni.ro/index.php/karate)

  2. Samurai Dojo Piteşti (Argeş) – Sebastian ENE 4 Dan (http://www.samuraidojo.ro/)

  3. Good Dragon Marghita (Bihor) – TAKÁCS Mihály 4 Dan

  4. Bushido Botoşani (Botoşani) – Constantin POLEAC 6 Dan

  5. Ishido Botoşani (Botoşani) – Mihai DRETCANU 5 Dan (http://www.ishido.ro/)

  6. CS Şcolar Botoşani (Botoşani) – Mihai DRETCANU 5 Dan (http://www.cssbotosani.ro/karate.html)

  7. GI-FUN Orăşeni (Botoşani) – Petre ISPAS 4 Dan (http://gifun.ro/)

  8. Flacăra Flămânzi (Botoşani) – Dumitru MICUTARU 2 Dan (https://www.facebook.com/pages/CS-Flacara-Flaminzi/400925009997516)
  9. Jitsu Zărneşti (Braşov) – Ovidiu SPÂRCHEZ 1 Dan

  10. Kobaiashi Rm. Sărat (Buzău) – Costel STANCIU

  11. Shingen Cluj-Napoca (Cluj) – Cristian HRISCU 4 Dan, Monica HRISCU 3 Dan (http://www.shingen.ro, https://www.facebook.com/pages/Shingen-Karate/526140864078029)

  12. Farul Constanţa (Constanţa) – Valerian MUŞAT 6 Dan

  13. Tomis Constanţa (Constanţa) – Valerian MUŞAT 6 Dan (http://vmusat.wix.com/tomiskarate#!)

  14. Bujin Cernavodă (Constanţa) – Gheorghe BULILETE 5 Dan

  15. Marea Neagră Constanţa (Constanţa) – Florică IORDĂNOAIA 4 Dan

  16. Mikado Covasna (Covasna)BIBO Ferenc 5 Dan
  17. CS Tankó Târgu Secuiesc (Covasna) – TANKÓ Sándor 4 Dan (https://www.facebook.com/pages/Karate-Tanko/441934782606200)

  18. Suiko Lunguleţu (Dâmboviţa) – Răzvan PETRE 5 Dan
  19. Universitatea Craiova  (Dolj) – Geri MITROI 5 Dan (https://www.facebook.com/pages/CS-Universitatea-Craiova-Karate/242777769243310?fref=nf)

  20. LPS Petrache Trişcu Craiova (Dolj) – Geri MITROI 5 Dan

  21. Bushi Craiova (Dolj) – Ionel TOTÂLCĂ 4 Dan

  22. Sic-Szépvíz Karate-Do Frumoasa (Harghita) – SZATMÁRY DOMOKOS Zsolt 2 Dan (https://www.facebook.com/pages/Sic-Sz%C3%A9pv%C3%ADz-Karate-Do/159481437490021?ref=profile)
  23. Elite Center Hunedoara (Hunedoara) – Iosif ŞOŞ

  24. Condor Baia Mare (Maramureş) – Viorel DUTĂ 6 Dan (https://www.facebook.com/cscondorbm)

  25. Umbra Baia Sprie (Maramureş) – DEMYEN Géza 3 Dan

  26. Tigru Târgu Lăpuş (Maramureş) – Dan MUTIU

  27. Dinamo Zen-Do Caracal (Olt) – Daniel FLORICEL 5 Dan (http://www.csdinamozendo.ro/)

  28. Nord-Vest Karate-Do Satu Mare (Satu Mare) – Cristian BELEGA 5 Dan

  29. Bushido Satu Mare (Satu Mare) – BALOG András 5 Dan

  30. Omega Şimleu Silvaniei (Sălaj) – Gheorghe POP 4 Dan

  31. Dani-San Zalău (Sălaj) – Dan CHIŞ 4 Dan

  32. Tsubaki Sibiu (Sibiu)Dorian PRICĂ 6 Dan (http://www.sibiukarate.ro/clubul-tsubaki/)

  33. Universitatea Suceava (Suceava) – Sorin NEDELCU 4 Dan

  34. Foc Viu Focşani (Vrancea) – Dănuţ VULCAN 3 Dan